Padmasana ili položaj lotusa je joga asana s prekriženim nogama koja pomaže produbiti meditaciju smirivanjem uma i ublažavanjem različitih tjelesnih tegoba. Redovito vježbanje ovog držanja pomaže u općem cvjetanju vježbača, baš poput lotosa, otuda naziv padmasana. U kineskom i tibetanskom budizmu poza lotusa poznata je i kao pooložaj vajra.
Kako radimo padmasanu
- Sjednemo na pod ili na prostirku ispruženih nogu ispred sebe, a kralježnicu držimo uspravnu.
- Savijemo desno koljeno i stavimo ga na lijevo bedro. Pazimo da potplat stopala bude usmjereno prema gore, a peta blizu trbuha.
- Sada ponovimo isti korak s drugom nogom.
- S prekriženim nogama i stopalima na suprotnim bedrima, stavimo ruke na koljena u položaju mudre.
- Glavu držimo ravno, a kralježnicu uspravnu.
- Zadržimo položaj i nastavimo s nježnim dugim udisajima i udisajima.
Mudre za padmasanu
Mudre stimuliraju protok energije u tijelu i mogu imati nevjerojatne učinke kada se vježbaju s padmasanom. Svaka se mudra razlikuje jedna od druge, pa tako i njihove dobrobiti. Kada sjedimo u padmasani, možemo produbiti svoju meditaciju uključivanjem ili chin mudre, chinmaya mudre, adi mudre ili bhrama mudre. Dišimo nekoliko minuta dok smo u mudri i promatramo protok energije u tijelu.
Padmasana za početnike
Ako imamo problem s preklapanjem obje noge i sjedenjem u padmasani, možemo sjediti i u ardha – padmasani (poza polu-lotusa) postavljanjem bilo koje noge na suprotnu butinu. Nastavimo tako dok se ne osjetimo dovoljno fleksibilnim da napredujemo do padmasane.
5 dobrobiti padmasane
- Poboljšava probavu
- Smanjuje mišićnu napetost i stavlja krvni tlak pod kontrolu
- Opušta um
- Pomaže trudnicama tijekom poroda
- Smanjuje menstrualnu nelagodu
Kontraindikacije padmasane
Ozljeda gležnja ili koljena: Izvodimo ovu pozu samo pod nadzorom iskusnog učitelja.